Zajímavosti ze sezóny 2011 Lukáš Studený - Le Touquet - Warnia vyhrál, naši ostudu neudělali

17.12.2011 15:26

    V průběhu sezóny 2011:

Nejlepší jezdci Evropy se tento víkend sjeli do francouzského Touquetu na jeden z největších závodů v Evropě. Ve startovní listině k naší radosti letos figurovala i trojice českých jezdců. Všechny letos zaskočilo nebývale studené počasí, ale i náročná trať a striktní podmínky pořadatelů, to už ale předbíhám.

 

    Na pláž Le Touquet je to z Prahy nějakých 1300 Km, které bylo třeba s celým teamem urazit, na přejímkách jsme stáli okolo poledne a čtyřkolka byla v Parc Fermé zaparkovaná okolo čtvrté, ano slyšíte dobře, přejímky trvají čtyři hodiny a kontroluje se toho opravdu hodně, měří se hluk, označují se namontované díly, přilby a dokonce i chrániče. Zajímavý je způsob upevnění předního čísla, které organizátoři bez ostychu vrtají a nýtují do předního plastu.

    Čtyřkolka je v hlídaném parkovišti až do druhého dne a jezdec jí může vyzvednout zhruba půl hodiny před startem. Ten probíhá ve vlnách po padesáti, bohužel se nejede kvalifikace, takže Lukáš s Martinem startovali až ze sedmé řady, což jim hodně znepříjemnilo cestu za dobrým umístěním. Po startu jezdci jedou několik kilometrů rovně po pláži a následuje levá zatáčka, tady to je hodně napínavé, protože se sem musí natlačit v krátké době nějakých 500 strojů. Martinovi, který závod rozjížděl se podařilo výborně odstartovat a tlačit se dopředu. Na špičce byli favorité, s číslem 2 Cuprie a s číslem 1 Warnia.

30 minut

    Po dvou kolech jel Martin Liška na první třídání. V boxech je třeba měnit vzduchový filtr, dotankovat, vyfoukat chladič a provédst výměnu jezdců. Lukáš Studený vyrazil na svou jízdu okolo sté pozice. Trať se každou minutou zhoršuje a i jezdci jako Warnia hodně zpomalují. Hodně se tu také pletou pomalejší jezdci, kteří jedou dost turistickým stylem a podle mě by neměli co dělat ani v našich hobby závodech. Naštěstí je trať ve všech místech hodně široká a dá se bez problémů předjíždět.

1h 15

    Lukáš Studený jede střídat, zastávka je v pohodě a celkem rychlá, momentálně je naše dvojice někde okolo 70. Pozice. Velkou smůlu má Dalibor Dufek, kterému na jeho hondě vyletěla koncovka výfuku a musel trávit dlouhou dobu její opravu, což ho stálo celé jedno kolo a propad někam ke 320. Místu. Ve vedení je stále Warnia na Can-amu, který předvádí bezchybnou jízdu a má už několika minutový náskok. Cuprie se postupně propadá, je možné, že má nějaký problém na své prototypové Yamaze postavené na základě motokrosové motorky.

2 hodiny

    Lukáš střídá a Martin Liška jede na svou poslední jízdu dneška. Naši jezdci jsou na výborném 67. Místě. Dalibor Dufek jede 284. Martinovi se daří stále více stahovat jezdce před sebou, kteří hodně doplácí na fyzickou kondici. Ze závodu už také mnoho jezdců odstoupilo pro četné technické problémy způsobené většinou pískem. Valná většina strojů je obutá na zadní pneumatiky do sněhu a přední písečné. Na Touquetu je zakázáno používat velké lopatky do dun, takže pneumatiky do sněhu jsou ideální volbou.

2 h 30

    Martin Liška stáhnul opravdu hodně a kluci teď figurují na 50! Místě. Do konce závodu zbývají dvě kola, na které nastupuje Lukáš a měl by především uhlídat pozici a neudělat žádnou velkou chybu. Technika i jezdci toho mají už opravdu plné zuby, takže jsme viděli explozi motoru, několik zašlápnutí stroje a hodně nepěkné situace na rychlých roletách, kdy závodníci už nemohli stroj udržet. Lukáš se při své jízdě dokázal propracovat až na 36. místo!, které by pro dvojici z ASP Group rating teamu znamenalo obrovský úspěch. Po třech hodinách byl jako vítěz odmávnut Warnia a náš team se těšil na Lukášův průjezd pod šachovnicovým praporem. Bohužel několik set metrů od cíle se na roletách vytrhl dekompresor a čtyřkolka zastavila. To znamenalo propad na 91. Pozici a především velký smutek v celém teamu, který do závodu dal opravdu všechno.

    Touquet je ale vytrvalostní a nesmírně náročná soutěž, na kterou se jezdí dívat desetitisíce lidí a vědí proč. Konec konců i jeden z největších favoritů a vítěz Touquetu z dřívějších let – Francouz Cuprie musel ze závodu po šesti kolech odstoupit. Pro všechny jezdce to byla především obrovská zkušenost, ale hlavně příslib do budoucna a vědomí, že mohou jet bez problémů o první dvacítku, což je v tak nabité konkurenci neuvěřitelné.

    Rád bych poděkoval ASP Group rating teamu, který mi umožnil se této akce zúčastnit a být u takového závodu. Doufám že příští rok bude stát na startu mnohem více jezdců v českých barvách a ukážeme, že nejen Francouzi umí jezdit. Startovní pole bylo každopádně hodně zajímavé, mohli jsme zde vidět konvenční Yamahy, KTM, Can-amy, Polarisy, Kawasaki, Suzuki, i Hondy, nechyběly ale ani stavby, jako třeba ta, kterou jede Cuprie a má motor s otočeným válcem z krosové motorky 2010. Trochu exoticky pak ve startovním poli působilo Kymco, Goes, nebo Access, který závod jako jediný dokončil.

Výsledky:

1. Jeremie Warnia – Can-am – 12 kol

2. Jan Vlaeymans – W-tech– 12 kol

3. Matthieu Ternynck - Yamaha– 12 kol

4. Clément Jey - Yamaha– 12 kol

91. Martin Liška / Lukáš Studený – KTM – 9 kol

224. Dalibor Dufek – Honda – 8 kol

zdroj: https://quadweb.cz/zavod/46-le-touquet-warnia-vyhral-nasi.html

TOPlist

   

  

Kontakt

REGION RACING s.r.o. Dlouhá 730/35
Praha 1
110 00

IČ: 083 56 378
DIČ: CZ08356378
Číslo účtu: 115-9924310237/0100
IČP:1013138261
Erik Provazník
+420 604 374 364
team@region-racing.cz